23 lipiec

Systemy tarasowe – co wchodzi w skład?

Z jakich elementów składa się taras?

Systemy tarasowe składają się z desek kompozytowych, legarów, klipów łączących, wkrętów, kołków, listew wykończeniowych lub zaślepek kompozytowych.

W taki sposób można ogólnie ująć kwestię dotyczącą części składowych systemów tarasowych. Każdy z tych elementów odgrywa kluczową rolę w budowie tarasu. Osobno nic nie znaczą, jednak razem pozwolą nam stworzyć piękny, ciepły, a przede wszystkim funkcjonalny taras. Poniżej opisujemy pokrótce, jaką rolę pełnią pojedyncze elementy systemów tarasowych. Zapraszamy do lektury.

Podstawowy i najważniejszy element w budowie tarasu to deska kompozytowa. Jest ona mieszaniną naturalnego drewna bambusowego i polimerów HDPE. Jej dodatkowym składnikiem są także materiały wiążące i grzybobójcze. Stanowią doskonałą alternatywę dla tradycyjnego drewna tarasowego. Za ich wyższością przemawia kilka ważnych kwestii. Po pierwsze deska kompozytowa jest o wiele trwalsza. Nie wymaga także odnawiania, konserwacji, malowania i impregnacji. Wyglądem łudząco przypomina deskę drewnianą, a jej dodatkowym atutem jest także brak sęków, jednolity kolor oraz prostota montażu. Powierzchnia dotykowa desek kompozytowych przypomina w dotyku drewno. Polimery zaś odpowiadają za jej trwałość oraz odporność na warunki atmosferyczne.

Budowa tarasów nie byłaby możliwa bez wcześniejszego olegarowania. Legary umieszczane są bezpośrednio na betonie. Niezwykle istotną sprawą jest to, aby wylewka betonowa była idealnie równa oraz miała niewielki spadek. Takie rozwiązanie pozwoli na swobodny odpływ wody. Legary powinny być rozłożone na całej powierzchni podłoża i dobrze do niej przylegać.

W trakcie budowy tarasu niezbędnym elementem są klipy. Jest ich kilka rodzajów. Klip mocujący służy do zamocowania legaru do podłoża. Klipy startowe wykonane ze stali nierdzewnej montuje się pomiędzy legarem a deską. Z kolei klipy montażowe – plastikowe w połączeniu z wkrętami ze stali nierdzewnej służą do solidnego i trwałego przymocowania deski tarasowej do legaru. Pozostałe wkręty i kołki służą do przytwierdzenia legarów do powierzchni montażowej.

Listwy wykończeniowe lub zaślepki końcowe odgrywają istotną rolę już pod koniec montażu, kiedy to deski kompozytowe są już odpowiednio ułożone i dokręcone. Są one elementem wykończeniowym desek tarasowych. W przypadku listew, do ich zainstalowania używa się śrub nierdzewnych, zaś do zaślepek gumowego młotka.

GrupaEcco – deski tarasowe kompozytowe i systemy tarasowe zapewnia, że wszelkie powyższe elementy charakteryzują się najwyższą jakością wyprodukowania. Ich użycie, a przede wszystkim prawidłowy montaż sprawi, że taras będzie nie tylko tworzył solidną całość, ale przede wszystkim cechował się pięknem i estetyką. Co najważniejsze, jego walory będą utrzymywać się przez długie lata.