25 lipiec

Jak zbudować pomost?

Jak zbudować pomost? Która deska pomostowa będzie najlepsza? Przedstawiamy kilka ważnych wskazówek. Zapraszamy do lektury.

Polskie jeziora zachwycają i jest to jedna z największych atrakcji naszego kraju. Wypoczynek nad wodą to doskonała forma rekreacji – spędzenia wolnego czasu z rodziną, odpoczynku w samotności, obcowania z przepiękną naturą. Któż z nas nie marzy o tym, aby mieć swój własny domek nad jeziorem. Na szczęście wielu osobom udało się zrealizować te marzenia. Posiadanie domku lub chociaż kawałka ziemi nad jeziorem jest motywacją do rozbudowania swojego azylu. Idealnym rozwiązaniem na uatrakcyjnienie takiego miejsca jest budowa pomostu. Przed przystąpieniem do pracy czy zleceniem robót, warto jednak dokładnie zorientować się w kwestiach prawnych i logistycznych – zależnie od tego czy miejscem budowy jest Poznań i okolice miasta czy też inny region Polski, cały proces może przybrać różną postać.

Wiele osób zadaje sobie pytania “jak zbudować pomost”. Sprawą oczywistą w tym zakresie jest wybór odpowiedniej deski. W tym zakresie szczególnie godna polecenia jest kompozytowa deska pomostowa. Deska na pomosty powinna być trwała, odporna na warunki atmosferyczne, a przede wszystkim estetyczna. Właśnie takie są oferowane przez nas deski kompozytowe. Mają one jednolity kolor, są pozbawione sęków, a za ich trwałość odpowiada mieszanka materiałów, z której się składają. Są to włókna bambusowe, polimery, substancje wiążące oraz grzybobójcze. Jednym z ich najistotniejszych atutów jest łatwość montażu. Warto także zauważyć, że deska kompozytowa ma antypoślizgową powierzchnię, nawet gdy jest mokra. Deska na pomost nie wymaga także konserwacji – impregnacji, malowania, lakierowania itp. Dzięki temu oszczędzamy pieniądze i czas poświęcony na przyszłą renowację pomostu. Z tego powodu, budowa pomostu w oparciu o deski kompozytowe staje się bardzo opłacalną inwestycją.

Kiedy już podejmiemy decyzję o budowie pomostu, warto zainteresować się odpowiednią organizacją prac i planowaniem poszczególnych etapów projektu. Pytanie o to, jak zbudować pomost ma na celu nie tylko znalezienie odpowiedzi dotyczących poszczególnych etapów montażu, wyboru właściwych elementów, ale także uzyskanie informacji dotyczących samego przygotowania do realizacji zamierzonej inwestycji. Ten artykuł ma za zadanie objaśnić właśnie tę ostatnią kwestię.

Aby w ogóle przystąpić do budowy takiego pomostu, należy pamiętać o przestrzeganiu przepisów prawa oraz zdobycia wymaganych pozwoleń. Aby wybudować prywatny pomost, należy w tym zakresie ustalić, kto jest zarządcą lub właścicielem wód i wystąpić do niego o zgodę na przeprowadzenie budowy pomostu. Dopiero na podstawie uzyskanego dokumentu, w następnej kolejności musimy zdobyć zezwolenie wodnoprawne. Za jego wydanie odpowiada Starosta. To jednak nie koniec biurokracji. Z zezwoleniem wodnoprawnym trzeba udać się do Urzędu Gminy. Wszystko po to, aby zgłosić planowaną budowę. Pocieszającym faktem jest to, że prawo budowlane nie uwzględnia przepisów dotyczących potrzeby posiadania zgody urzędniczej. Wystarczy jedynie zgłosić zamiar rozpoczęcia budowy. Tego rodzaju pismo powinno zostać złożone w terminie 30 dni przed planowanym dniem przystąpienia do prac. Dodatkowo musi zawierać ich rodzaj, zakres oraz sposób w jaki zostaną przeprowadzone.

Należy także mieć na uwadze kilka ważnych kryteriów, które powinien spełniać pomost. Jego długość może wynosić maksymalnie 25 m, wysokość od korony do dna jeziora nie może przekraczać 2,5 m, a jego przeznaczeniem powinna być działalność rekreacyjna lub wędkarska. Może on także w tym zakresie pełnić rolę elementu, do którego cumowane będą niewielkie jachty, łodzie lub kajaki.

O ile spełnienie powyższych kryteriów nie jest niczym skomplikowanym, to kwestie biurokracji mogą być lekko zniechęcające. Jednak warto się postarać, by wybudować wymarzony pomost zgodnie z obowiązującym prawem i uniknąć późniejszych problemów.. Dopełnienie wszystkich wymaganych formalności sprawi, że dalsze etapy realizacji przedsięwzięcia, jakim jest budowa pomostu będą już bardzo przyjemne. Szczególnie, gdy prace zostaną przeprowadzone w oparciu o odpowiedni wybór materiałów. Zalet jakie posiada kompozytowa deska pomostowa jest wiele. Wszystkie niezbędne informacje dotyczące tego rodzaju produktu można odnaleźć na naszej stronie internetowej Grupa Ecco – deski tarasowe kompozytowe i systemy tarasowe. Serdecznie zachęcamy do ich przejrzenia. Zapraszamy także do sprawdzenia zakładki w górnym menu strony – Realizacje. Zamieściliśmy tam zdjęcia wykonanych przez nas inwestycji, m.in. także pomostów. Poznań i okolice to główny obszar naszego działania, ale oferujemy usługi na terenie całej Wielkopolski. Zbuduj z nami swój wymarzony pomost!