Poranek na tarasie
Jest ciepły, słoneczny poranek. Wstajemy z łóżka, wsuwamy na stopy kapcie, otwieramy drzwi balkonowe i … jesteśmy na bajkowym tarasie, otoczonym zielenią. Siadamy na wygodnym fotelu, zamykamy na chwilę oczy, by lepiej wsłuchać się w świergot ptaków, a następnie sięgamy po filiżankę świeżo zaparzonej kawy. Taras jest jeszcze domem, ale i już ogrodem. Dlatego możemy swobodnie wypić tam poranną kawę, ale także przyjąć gości na podwieczorek, czy też popracować, mając niedługą drogę do domowej biblioteczki.
W domu jednorodzinnym taras spełnia mnóstwo naszych oczekiwań, ale to, czy będzie wielofunkcyjny zależy od jego usytuowania na działce, wielkości i tego, jak go zaplanowaliśmy. Idealny taras powinniśmy zlokalizować daleko od ulicy, czyli raczej na tyłach domu. Biorąc pod uwagę fakt, że dość często przesiadywać będziemy na nim tuż po lub tuż przed snem, warto zadbać o odpowiednie zasłonięcie go przed wzrokiem sąsiadów. Ważne jest, by siedząc na tarasie rzucały nam się w oczy najbardziej imponujące zakątki ogrodu: ciekawe kompozycje, szlachetnej wielkości krzew, tajemnicza, wijąca się ścieżka itp. Umiejscowienie tarasu względem stron świata jest uzależnione od naszych preferencji, czyli od tego, czy lubimy się opalać czy też nie.
Dla wielu z nas idealnym rozwiązaniem może być odnalezienie złotego środka, czyli w tym przypadku umiejscowienie tarasu od wschodu. Do południa będziemy mieć na nim słońce, a upalne popołudnia spędzimy w przyjemnym cieniu bez zadaszenia.
Możemy również umiejscowić taras od strony południowej i zachodniej – da nam to słońce przez cały dzień. Ale na to są sposoby: zadaszenie lub zasadzenie rzucających cień roślin. Strona północna pozwoli nam się schronić przed upałem, ale nie zapominajmy, że z tej części domu–ogrodu możemy korzystać przez cały rok. Złota polska jesień skrząca się w słońcu tysiącem barw może nie być tak zachwycająca na zacienionym całkowicie tarasie. Na tym etapie możemy też podjąć decyzję o zadaszeniu tarasu. I tak, jak dach jest niezbędny przy nasłonecznionej powierzchni, to może nie dopuszczać światła do wnętrza domu. Idealne rozwiązanie to posiadanie pokoju z wyjściem na taras i oknami wychodzącymi na trzy strony świata, bo nawet gdy dach zacieni część okien, przez pozostałe będą mogły docierać do wnętrza promienie słoneczne. Dobrym pomysłem jest zadaszenie tarasu w postaci zsuwanej markizy.
Widzimy, że wszystkie warunki, jakie powinien spełniać taras, powinny być zaplanowane dużo przed budową. Jeżeli chcemy, by dobrze się on komponował z kubaturą budynku oraz estetyką wykończenia domu, projekt tarasu wykonajmy razem z projektem całego domu. Tylko wtedy będziemy mieć możliwość wybrania umiejscowienia, zdecydowania o zadaszeniu bądź nie, biorąc pod uwagę powyższe czynniki, a także dobranie odpowiednich materiałów, z których taras będzie wykonany.
O czym powinniśmy pamiętać wybierając materiał?
Taras ziemny, który doskonale łączy dom z ogrodem, jest położony bezpośrednio na gruncie i nie “wystaje” zbyt wysoko ponad poziom ogrodu. Przed wykonaniem tarasu, trzeba też zabezpieczyć ścianę domu, do której będzie przylegał taras. Konieczna jest tutaj położona izolacja przeciwwilgociowa na całej powierzchni przylegania tarasu do ściany. Taras musi być on wykonany stabilnie z trwałych materiałów.
Systemy tarasowe z ECCO kompozytu:
Do budowy tarasu z kompozytu wykorzystuje się deski tarasowe ułożonych na legarach, leżących na podłożu ze żwiru, bądź też na fundamencie punktowym czy uprzednio przygotowanej wylewce.
ECCO Kompozyt jest odporny na warunki atmosferyczne (wilgoć, temperaturę, nasłonecznienie).
Grupa Ecco – deski tarasowe kompozytowe i systemy tarasowe oferuje produkty i usługi, dzięki którym i Ty rankiem będziesz mógł odpocząć na swoim wymarzonym tarasie.